Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Byłeś świadkiem zdarzenia? Dysponujesz ciekawymi materiałami własnego autorstwa? A może chcesz żeby świat dowiedział się o czymś lub o kimś ważnym?

Wyślij swój materiał na kontakt24.ox.pl i obserwuj, jak rośnie liczba jego wyświetleń.

Zapraszamy Cię do współtworzenia Portalu OX.PL!

ZSEG w Cieszynie w projekcie "Zwolnieni z teorii"

"Energetyki - czy warto"?

 

Mimo ograniczeń związanych z szalejącym koronawirusem w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie realizowany jest projekt społeczny "Zwolnieni z teorii". Zwolnieni z Teorii to największa Olimpiada, w której do tej pory wzięło udział ponad 80 tys. uczniów z całej Polski. Podczas Olimpiady, uczniowie organizują własne projekty społeczne ucząc się samodzielności,  innowacyjności i kreatywności. Realizując  projekt odpowiadają na problemy czy sytuację danej społeczności, czerpią inspiruję do działania społecznego i samodzielnego budowania własnej przedsiębiorczości. Każdy finalista zdobywa certyfikat ceniony przez pracodawców na całym świecie. Najlepsze projekty co roku odbierają nagrody z rąk przedstawicieli najwyższych władz państwowych - premiera lub ministrów. Olimpiada objęta jest patronatem honorowy Ministerstwa Rozwoju. 

Tematem realizowanego projektu jest:

 "Energetyki - czy warto"

Dlaczego taki?

Na to pytanie odpowiadają uczennice z klasy 3 GA,  które uczą się zawodu  na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych: Paulina Mazur, Paulina Przybyła, Weronika Waleczek. Wszystkie trzy interesują się tematyką zdrowego stylu życia i zasadami prawidłowymi odżywiania.

„Do baczniejszego przypatrzenia się temu tematowi zainspirowała nas wiedza, którą mamy na ten temat i widok koleżanek  i kolegów  na korytarzach, kiedy widzimy ich z puszkami tego napoju w rękach. Chcemy im przedstawić obiektywny obraz tego wyrobu, tak aby każdy z nich wiedział z czym ma do czynienia, za co płaci kupując tego typu napoje i jaki mają one wpływ na jego organizm.

Ponadto realizacja projektu społecznego jest dobrym sposobem na zyskanie doświadczenia i umiejętności społecznych, które są bardzo ważne dla pracodawców. Za rok kończymy szkołę i chcemy wykorzystać zdobyte umiejętności w podjęciu dobrej pracy.”

Czy napoje energetyczne są faktycznie niebezpieczne?

Naszym zdaniem i na podstawie wyników wielu badań - TAK. Badania dowodzą, że około połowę konsumentów stanowią dzieci i młodzi ludzie do 25 roku życia. Sięgają po te orzeźwiające napoje, aby dodać sobie energii, poprawić wydolność fizyczną i umysłową, zapominają o fakcie, że takie działanie energetyków okupione jest niekorzystnymi skutkami dla organizmu. Za pobudzające działanie napojów energetycznych odpowiedzialne są bowiem psychoaktywne składniki znajdujące się w ich składzie, takie jak: kofeina, tauryna czy wyciąg z guarany. Niektóre z nich zawierają także efedrynę, to związek silnie stymulujący, ale mogący powodować szereg skutków ubocznych w postaci drżenia rąk, wzmożonego wydzielania śliny, przyspieszonego bicia serca, a także uzależnienia.

Ponadto, przeciętna puszka napoju energetycznego (250 ml) zawiera ok. 6-7 łyżeczek cukru.

Spożywanie nawet małych ilości napojów energetyzujących ma dla organizmu człowieka niekorzystne skutki takie jak np.:  kłopoty ze snem czy koncentracją, podrażnienie śluzówki przewodu pokarmowego, problemy żołądkowe. W wielu krajach w związku ze spożyciem energetyków zaobserwowano wystąpienie stanów lękowych, halucynacji, a nawet drgawek czy depresji.

 

 

opiekun uczennic Anna Petřek

 

źródło:
dodał: autor

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.